Från krigets Damaskus och diktaturens Santiago till Aftonstjärnan på Hisingen: ”Klickade direkt”

Skärmavbild 2026-02-26 kl. 13.22.11

Hon är från mångmiljonstaden Santiago, Chile och växte upp under diktaturen. Han är från mångmiljonstaden Damaskus i krigsdrabbade Syrien. De två träffades under en konsert där de båda spelade i Malmö och klickade direkt.
— När jag hörde Bader spela darbuka förstod jag direkt att det skulle passa med min klassiska pianoteknik, , säger Tania Naranjo som på fredag spelar med Bader Debs och deras Orientino Duo på Aftonstjärnan.

— Darbuka är ett ovanligt slagverkinstrument som kan följa melodiska och svårt rytmiska passager på ett sätt jag aldrig hade hört. Vi bestämde oss för att samarbeta väldigt snart då vi upptäckte att den latinamerikanska repertoaren passar perfekt med den orientaliska, det finns många sånger på arabiska och spanska, säger Tania Naranjo.

Ihop med Bader Debs bildar hon nu den musikaliska Orientino Duo som spelar på Aftonstjärnan i Lindholmen på fredag.

Vilka är era bakgrunder?
— Jag studerade klassisk piano på Chiles Nationella Konservatorium. Det var en turbulent tid, och parallellt med mina studier sjöng jag mycket folkmusik och latin rock och det nya chilenska sången (Nueva Canción Chilena) kom att betyda mycket för mig. Genom musiken kunde vi uttrycka vårt motstånd mot förtrycket. När jag kom till Sverige avslutade jag min utbildning som konsertpianist och snabbt bestämde jag mig för att satsa på min egen musik. Under min karriär har jag alltid varit intresserad av att blanda olika genrer, jag tror att det har att göra med min uppväxt i Chile. Jag har spelat in flera album, den senaste Ojosauro, med min musik till Frida Kahlos texter, säger Tania Naranjo och fortsätter med att beskriva sin kollegas historia:

— Bader kommer från mångmiljonstaden Damaskus i Syrien. Hans musikaliska uppväxt i Syrien präglades av en konstnärlig familj, och särskilt av hans mamma, som gav honom hans första darbuka och stödde hans talang redan från tidig ålder. Han var väldigt ung när han började att arbeta som professionell musiker. Han är en riktigt mästare på darbuka och kan spela alla orientaliska slagverk instrument, han har turnerat i hela Mellanöstern och spelat med de största stjärnor. 

Hur träffades ni och hur formade ni ert musikaliska partnerskap?
— Allt började när vi träffades i Malmö och vi framträdde under samma konsert. Vi lyssnade på varandra och vi klickade direkt. Vi har ett eget stil och skriver även vårt egen musik och ska spela in vårt första gemensamma album. Vi hade premiär under Malmö Folkfestivalen på Malmö Live hösten 2024 och sedan dess har vi turnerat i hela Sverige och gästspelat i Egypten två gånger.

”Upplevt allt från skrattande till gråtande publik”

Vad är det för slags musik ni bjuder på för åskådarna i just denna konsert – och hur hoppas ni att det tas emot?
— Vi har spelat i hela landet på stora och mindre scener och för en blandat publik. Under våra konserter har vi upplevt allt från skrattande till gråtande publik som berörs av vårt repertoar och berättelser. Vi har båda stark personlighet på scen och ger allt vi har. Vi utlovar också mycket passion och glädje. Publiken har svårt att hålla dig från att klappa och dansa oavsett ålder. Att vi sjunger på arabiska och spanska är inget hinder, vi brukar berätta om sångerna och publiken blir ofta förvånad att båda språk och musiktraditioner passar så bra ihop, , säger Tania Naranjo.

Nu har duon flera turnéer på gång i landet och ska även spela in sitt första album som duo. Dessutom ska de tillbaka till Egypten samt turnera i andra länder i Mellanöstern och hoppas även att i en snart framtid kunna ta sig till Latinamerika.

Passion, stor fingerfärdighet och mystik – det är en konsert med Orientino Duo, med en chilenska konsertpianisten, sångerskan och kompositören Tania Naranjo samt darbukamästaren och sångaren från Syrien, Bader Debs. Tillsammans bjuder de två virtuoserna på unika tolkningar av musik från Mellanöstern och Latinamerika, med kärlekssånger och instrumental musik som genom tiderna har förenat dessa två delar av världen. Tania och Bader framför egna arrangemang av kända sånger och musik av Fairouz, Dalida, Abdelhalem , Violeta Parra, Mercedes Sosa, Tom Jobim och egna kompositioner.

Orientino Duo på Aftonstjärnan
Datum: Fredag 27 februari
Tid: 19.00- 21.00
Plats: Aftonstjärnan, Lindholmen
Plåtslagaregatan 2, 417 57 Göteborg
Mer info och biljetter: https://kulturpunkten.nu/arrangorer/teater-aftonstjarnan/

Redaktionen
tips@helahisingen.se

Fakta: TANIA NARANJO (CHILE/MALMÖ)

Konsertpianisten, sångerskan och kompositören Tania Naranjo är nominerad till ”Årets Rytm” på Manifestgalan för sin nya soloalbum ”Ojosauro” Frida Kahlo’s Diary in Music. Tania Naranjo är en chilensk-svensk konsertpianist, sångerska och kompositör vars verk förenar klassisk och latinamerikansk musik. Hon är också en unik, gränsöverskridande röst som väver samman jazz, tango, bossa nova och samtida influenser till en själfull helhet.Hennes kommande soloalbum Ojosauro är en
djuptpersonlig hyllning till Frida Kahlos inre värld, med inspiration från hennes dagböcker och privata texter. Byggande på den poetiska grunden från det hyllade albumet Rosor (2023), där Naranjo tonsatte texter av kvinnliga poeter från Skandinavien och Latinamerika, fördjupar sig Ojosauro i ett filmiskt, minimalistiskt och känslomässigt landskap.

Naranjo har gjort kompositioner för film (The Ape Star), opera (Nalle Havsöga), och symfoniska verk (Duel of Hearts). Hon har uppträtt internationellt med ensembler, orkestrar och crossover-projekt som Naranjo–Weurlander och TRUE MUSIC PROJECT. Hennes senaste ensemble, Orientino Duo med den syrisk–svenske darbukamästaren Bader Debs, förenar traditioner från Mellanöstern och Latinamerika. Duon fortsätter sin turné 2025 efter ett hyllat debutframträdande på Malmö Folk Festival. Tania Naranjo har vunnit flera kulturpriser. Hennes musik är orädd, poetisk och djupt mänsklig. Varje framträdande är en stark interkulturell upplevelse av rytm,resiliens och känslomässig sanning.

Fakta: BADER DEBS (SYRIEN/MALMÖ)

Darbuka mästaren Bader Debs från Syrien har turnerat mer än 30 år i Mellanöstern och Norden. Han är en framstående slagverkare som mästrar orientaliska slagverk instrument som darbuka, riq och daf. Bader har samarbetat med några av Mellanösterns största stjärnor som Sabah Fakhri, George Wassof, Fadel Shaker, Sherine Abdel Wahab, Asalah Nasri och den irakiska storstjärnan Kadim Alsahir. Han har spelat med kända ”Stars Band” med violinisten Hadi Bakdones, ”Allaiali Band” med organist Azzam Qassem samt med violinisten Majed Jredah. Han har uppträtt på festivalerna ”Peace & Love Festival” i Syrien, ”Jerash Festival” i Jordanien, ”Carthage Festival” i Tunisien.

Bader har varit gästartist på ”En arabisk Afton” med dirigenten George Hayrabedian på Malmö Opera. Framträtt med Osama Derbas på Stora Teatern ”A day in Aleppo”, gett konserter på Umefolk, Malmö Festivalen, Malmö Live med oud spelaren Naser Shamma, har gästat Baghdad Sessions, Mix Musik, samarbetat med artister som Ahmad Alkhatib, Omar Basher, Tina Quartey, Jafar Alkhafaf, Pär Moberg, Bilal Arshed, Anton Teljebäck med flera.

Lämna ett svar