MARKUS HANKINS: Fadd smak av att se kommunalrådet och borgmästarens så glada över en stump räls
Den nya spårvägen längs Norra Älvstranden får alla från kommun, region och politiker att dunka sina ryggar. Äntligen byggs det nya spår i Göteborg. Åh, vilken stor framgång för staden och världen. Men för många Hisingsbor är det en besvikelse att se kollektivtrafikens förändringar. Vi får fortsätta krångla oss fram och leva på hoppet om att det ska bli bättre en vacker dag i framtiden…
Västtrafik är glada. Göteborgs stad är stolta. Borgmästaren flinar från öra till öra. Kommunalrådet är helnöjd. Man skulle kunna tro att vi avskaffat arbetslösheten eller lyckats etablera en gigantisk storsatsning på välfärden – kanske ett nytt sjukhus till staden?
Nejdå, det är en “stump” spårväg som byggts på Hisingen.
Jag ser Daniel Bernmar (V) på sociala medier. Han filmar sig själv under VIP-åket av Hisingens nya spårväg som från och med förra helgen går till Lindholmen. Han tycker att alla nya spårvägsspår i Göteborg är bra spår. Och det kan man väl tycka om man är fokuserad på idén om att kollektivtrafik per automatik leder till färre bilar i staden och att det är dåligt på olika vis.
Men verkligheten för de flesta Hisingsbor jag träffar i rollen som publisher för HelaHisingen.se är en annan.
Att se kommunalrådet och borgmästaren så stolta över en stump spårväg får mig att känna en fadd smak i munnen. Som en familjemedlem på Hisingen reagerade spontant: ”Vadå, kan vi på Hisingen åka med spårvagnen till Lindholmen nu?” Nej, vi Hisingsbor som bor på andra delar av ön är i vanlig ordning nedprioriterade. Spårvagn 10 och nya linje 12 kopplar hädanefter ihop fastlandet med Lindholmen – men inte övriga Hisingen.
Vi på Hisingen får även i de flesta fall fortsatt byta på Hjalmar Brantingsplatsen för att kunna ta oss med buss till Frihamnen, Lundbyvassen och Lindholmen. I några fall, från Backa exempelvis, slipper vi bytet utan kan åka direkt till Norra Älvstranden – men med buss. Ironiskt nog är det Backabor som om och om efterlyset fler direktbussar till centrum och fastlandet.
Västtrafiks idé om att allt fler Hisingsbor ska byta vid Hjalmar Brantingsplatsen irriterar många i kommentarsfälten på våra nyheter om kollektivtrafiken. Och visst känns det som att makthavarna, oavsett om det är bland Västtrafiks tjänstemän eller hos kommunalpolitikerna, misslyckats med att omhänderta Hisingsbornas intressen? ”Det ska komma sen”, sägs det om de färdiga lösningarna för Hisingen. ”Vi har inga planer på det nuläget”, sa Västtrafik till HelaHisingen när vi inför planläggningen av de nya spårvagnslinjerna undrade om spårvägen till Lindholmen skulle trafikera övriga spårvägsnätet på Hisingen.
För Hisingsbon var det logiska att Hisingens nya spårväg skulle koppla ihop älvstranden med övriga spårvagnsnätet på Hisingen. Men för de beslutande leden är det alltid självklart att utbyggnaderna ska leda till centrum i första hand. Det innebär att den som åker spårvagn från Länsmansgården, Biskopsgården, Lundby, Kville och övriga centrala Hisingen behöver ta sig över Hisingsbron in till fastlandssidan för att där byta mot Frihamnen och Lindholmen – om man ska åka spårvagn. Alternativt byta till buss på Hjalmar Brantingsplatsen.
Först om några år (åh som vi göteborgare fått höra den frasen på 2000-talet…), när ytterligare spårväg har byggts – den som ska koppla ihop Hjalmar Brantingsplatsen med Brunnsbo via Backavägen – kan somliga Hisingsbor åka spårväg direkt från sin stadsdel på Hisingen till Lindholmen.
“På fastlandet jublar säkert en och annan som nu får en direktspårvagn till Lindholmen. Ödets ironi ekar dock i beskrivningarna från Västtrafik och kommunen när man talar om spårvägslinjen som ska “koppla ihop” Chalmers Johanneberg med Chalmers campus på Lindholmen – som har lagts ned.”
Parallellt med detta upplever de flesta Hisingsbor vi talar med förändringarna inom kollektivtrafiken som negativa:
• Bussen som gick direkt från Tolered och Björlandavägen till Lindholmen försvinner. Hädanefter får dessa resenärer göra ett byte vid Hjalmar Brantingsplatsen.
• En av två linjer från Backa till centrum förvandlades till en, där fler resenärer förväntas byta via Brantingsplatsen. Ironiskt nog är den förändringen – som redan har något år på nacken – en förberedelse för just den spårväg som ska komma i framtiden och koppla ihop Backa och Lindholmen. Men motivet till varför det behovet ska finnas är i huvudsak den framtida pendeltågstation som byggs i Brunnsbo. Men eftersom någon pendeltågstation ännu inte har byggts är effekten för Backaborna att enbart buss 18 kör över bron medan buss 19 kör till Lindholmen. Så Backaborna har fått möjligheten att åka direkt till Lindholmen parallellt med att de kring Björlandavägen har blivit av med den.
• Eriksbergsborna och de som bor kring Sannegårdshamnen blir samtidigt av med buss 16 som kopplat ihop dem – via Lindholmen – direkt med centrum. Nu förväntas de göra byte till spårväg i Lindholmen eller på Hjalmar Brantingsplatsen. Även här handlar det om att i framtiden ska det minsann bli enklare, då det är en dag ska stå färdigt spårväg ut till Eriksberg.
På fastlandet jublar säkert en och annan som nu får en direktspårvagn till Lindholmen. Ödets ironi ekar dock i beskrivningarna från Västtrafik och kommunen när man talar om spårvägslinjen som ska “koppla ihop” Chalmers Johanneberg med Chalmers campus på Lindholmen – som har lagts ned.

När spårvägen till Lindholmen började planeras för många år sedan stämde ju de orden. Då var tanken bakom linjens sträckning logisk. Sedan dess har Chalmers dock helt lagt om sin kurs. Det som skulle bli gigantiska utbyggnader, en storsatsning och rejäl tillväxt av både studenter och personal kring Campus Lindholmen har istället blivit till nedbantning och avveckling – som redan satt igång. Behovet av att koppla ihop Chalmers på fastlandet med Chalmers på Hisingen har därmed i princip raderats ut då det är snart inte finns något Chalmers kvar på Hisingen.
Ändå har Västtrafik bestämt sig för att man tar bort en linje till Biskopsgården (10:an) för att ersätta det med en annan linje till Biskopsgården (2:an) – Istället för att låta de gamla spårvagnsspåren på Hisingen kopplas ihop med de nya spårvagnsspåren. Spårvagn 10 skulle naturligtvis få ha gått från Väderilsgatan i Biskopsgården till Lindholmen.
Många fler gymnasieelever på Hisingen skulle ha nytta av det så som behovet ser ut i dag. Men istället får vi en spårvagnslinje som ska koppla ihop Chalmers originalskola med det campus på Hisingen som nu försvinner i snabb takt. Det hade kopplat ihop Volvo med Volvo. Volvos campus i Lundby hade haft mycket större nytta av direkt spårväg till Lindholmens Science Park och alla de underleverantörer, Geely- och Volvokopplade företag och partners som finns på Norra Älvstranden. Det de hade varit en framåtlutad planering av kollektivtrafiken som både minskat behovet av bilresor på Hisingen samtidigt som den hade kopplat ihop stadsdelar på Hisingen med direkt spårväg.
Det är många saker i planeringen av kollektivtrafiken i Göteborg som känns ologiska, sett ur Hisingens perspektiv. Väldigt sällan ser vi beslut som tas emot av Hisingssborna med den glädje och entusiasm som kommunalrådet och borgmästaren (ja, vi har en sådan som dammas av lagom till stora ceremonier och nu visades upp på sossarnas lokala sociala medier…) visar på sin smygpremiär. Han sitter nöjd på resan med den nya spårvägen från fastlandet till Hisingen medan ilskan svallar i reaktionerna til varje artikel vi har om en nyhets i kolleltivtragiken.
Kan det bero på att Hisingens perspektiv lite för ofta kommer bort när helheten sammanfattas? Att det viktiga verkar vara att göra Hisingen och dess arbetsplatser tillgängliga för alla på fastlandet, men att Hisingssborna gärna får byta och krångla för att kunna ta sig runt på sin egen ö?
Missförstå mig rätt. Det är bra att det byggs på Hisingen. Ny spårväg här är bra och vi ser verkligen fram emot den dagen då vagnarna rullar till Backa, Eriksberg och kanske även Kärra, Tuve och Torslanda någon gång i framtiden.
Men vad säger det om vår politiska verklighet i dag att många av de som bor och verkar närmast den nya spårvägen rycker på axlarna eller känner sig svikna när den står klar – medan makthavare och byråkrater känns överlyckliga åt det hela? Kan det hänga ihop med hur Göteborgs dåvarande stadsarkitekt stod uppe på Ramberget i början på 1990-talet och slog fast att man minsann tänkte bygga spårväg ut till Eriksberg? Lättnaden i att vi äntligen – efter drygta tre decennier – lyckas göra något konkret av hans ord väger kanske tungt? Att vi äntligen får se något konkret som inte bara är en pågående byggprocess med fina visioner, utan en stump räls som blir klar, mitt i alla försenade och stökiga byggen av Västlänken-stationer och uppgrävda vägar och mot från Brunnsbo till Mölndal?
“Men nu kan i alla fall den lekplatsen vid Jubileumsparken helginvaderas från andra sidan älven med direkt spårvagn till sina portar. På Hisingen får vi dock ta vagnen över Hisingsbron till fastlandet för att där byta till 10:an och 12:an som går till Hisingen. Eller på Hjalmar Brantingsplatsen i väntan på ännu ett byte av buss.”
Jag kanske har blivit en medelålders surgubbe, men jag kan inte låta bli att känna att det här är lite för litet att glädjas åt så öppet och visa sådan stolthet för. Ok att Göteborg kryllar av både fartygs- och spårvagnsnörderi, men att vissa av oss känner oss så barnsligt glada över en ynka räls som når blott tre nya spårvagnshållplatser? Är det en stor sak att jubla över 2025? Tydligen. Kanske är det makthavarnas inre barn som slår sig fram. Det är ju ändå kul med tåg och dessutom sådana som går till lekplatser likt prestigeprojektet Jubileumsparken i Frihamnen – som nu fått en egen spårvagnshållplats. Som göteborgare skulle jag dock önska lite mer storslagna visioner för staden som vi kan glädjas över.
Eller i alla fall att mer än en stump någonsin bild klart av densamma.
Men nu kan i alla fall den lekplatsen vid Jubileumsparken helginvaderas från andra sidan älven med direkt spårvagn till sina portar. På Hisingen får vi dock ta vagnen över Hisingsbron till fastlandet för att där byta till 10:an och 12:an som går till Hisingen. Eller stå på Hjalmar Brantingsplatsen i väntan på ännu ett byte av buss.
Markus Hankins
markus@helahisingen.se
LÄS MER:


