Nya idén i kampen att rädda färjeläge Slottsberget: Skapa en färjelinje mellan Hisingen och fiskhamnen

SLOTTSBERGET

13 december lägger Älvsnabben till vid Slottsbergets färjeläge för sista gången enligt Västtrafiks beslut, men Aktivitetsgruppen för att bevara Slottsbergets färjeläge har inte gett upp. I en skrivelse till Västtrafiks styrelse och partierna i Göteborgs Stad föreslår den nu en ny färjelinje mellan Slottsberget och Fiskhamnen. 

HelaHisingen.se berättade redan i fjol om kampen för att behålla färjeläget längst ut i Sannegårdshamnen. Men än så länge har det folkliga upproret inte fått gehör från vare sig tjänstemän eller ansvariga regionpolitiker. Men kampen har nätverket inte gett upp – i stället lanserar man en ny idé i ett pressmeddelande.

— En färjelinje mellan Slottsberget och Fiskhamnen finns redan med i arbetet med en ny översiktsplan för Göteborg och en utredning har bedömt att potentialen för ett färjeläge vid Fiskhamnen är god. Nu föreslår vi att planering sätter fart och att färjelinjen kompletteras med en busslinje och bättre cykelbana mellan Slottsbergets färjeläge, Volvos Campus Lundby och centrala Hisingen, säger Pierre Modini i aktivitetsgruppen för bevarandet av Slottsbergets färjelinje.

Argumenten för den nya förbindelsen med buss och färja mellan centrala Hisingen och Fiskhamnen hämtar ”Aktivitetsgruppen för att bevara Slottsbergets färjeläge” i den rapport om trafiksituationen i centrala Göteborg som Västtrafik presenterade för den egna styrelsen i september. 

Första sidan av tre av den skrivelse till Västtrafik från aktivitetsgruppen för bevarandet av Slottsbergets färjeläge. Foto: SKÄRMDUMP

— Rapporten beskriver att kollektivtrafiken har svårt att komma fram på både Hisingssidan och på fastlandssidan i centrala Göteborg när trafiken är som mest intensiv. Trots detta står det ingenting i rapporten om att fler färjelinjer över Göta älv kan vara en lösning på problemet. Det är märkligt, säger Eva Byström i aktivitetsgruppen i ett pressmeddelande.

Rapporten visar att svårigheterna för kollektivtrafiken finns mellan Volvos Campus Lundby och Hjalmar Brantingsplatsen på Hisingssidan och mellan Nordstan och Stigberget på fastlandssidan. Kostnaden för denna trängsel för bussar och spårvagnar uppskattar Västtrafik till 500 miljoner per år. 

— Det gäller att använda Göta älv för att ge göteborgare nya resvägar med kollektivtrafiken utan att behöva passera Hjalmar Brantingsplatsen, Hisingsbron och Nordstan. Vårt förslag är en åtgärd som snabbare går att genomföra än de nya busskörfält som föreslås i rapporten, säger Kjell Hansson i aktivitetsgruppen. 

Fortsatt krav på fortsatt färjetrafik på försök

Aktivitetsgruppen för att bevara Slottsbergets färjeläge har tidigare föreslagit att Älvsnabben ska fortsätta att lägga till vid Slottsberget även efter 13 december, då färjorna börjar gå med eldrift, något de nu vidhåller i sitt pressmeddelande. De vill att Västtrafik testar om det är möjligt att både lägga till vid Slottsberg och ladda färjornas elbatterier innan Västtrafik tar ett definitivt beslut om Slottsbergets färjeläge för att spara in två minuter på restiden och lämna 13 procent av Älvsnabbens resenärer kvar på bryggan. 

— Det kravet har vi kvar. När vi nu talar om en ny snabb färjelinje mellan Slottsberget och Fiskhamnen gör vi det för att visa att det går att använda Slottsbergets färjeläge på många sätt för att förbättra kollektivtrafiken. Under tiden som arbetet för att bygga ut färjetrafiken på Göta älv pågår är det bäst att behålla trafiken på de färjelägen som redan finns, säger Ingela Bergendahl i aktivitetsgruppen. 

Redaktionen
tips@helahisingen.se

LÄS MER:

Lämna ett svar