Unika sommarjobbet inget för de höjdrädda: Jobba på Karltornets nya utsiktsplattform ”Känsla är avgörande”

50-50

I sommar öppnar Karlatornets utsiktsplattform ”Gothenburg View” för allmänheten. Nu söker man personal som ska ta hand om göteborgare och turister som vill se staden från ett högt perspektiv – 220 meter över Lindholmen.
”Varje besök är noggrant koreograferat – från ankomst i entrén till upplevelsen på toppen”, skriver de i jobbannonsen.

Karlatornet Gothenburg ViewAB, bolaget bakom observationsplattformen på Karlatornet, söker nu teamet som ska ta hand om besökare under den första säsongen av utsiktsplattformens publika verksamhet. Det senaste dryga året har privata gruppvisningar och särskilda events kunnat ta del av de spektakulära utsikterna från våning 69 i skyskrapan vid Lindholmen på Hisingen – men nu ska både team och antal besöksgrupper utökas.

I en sociala medier-post skriver de:

”Den 24 juni öppnar Gothenburg View i Karlatornet – en ny ikonisk destination i Göteborg och en av Nordens mest spektakulära besöksupplevelser. På våning 69, cirka 220 meter över marken, möts besökare av en panoramavy över hela staden, skärgården och hamninloppet. Gothenburg View är mer än en utsiktsplats – det är en upplevelse som kombinerar arkitektur, stadsutveckling och värdskap i världsklass.

Här tar vi emot både internationella besökare, företag och privatgäster som vill uppleva Göteborg från ett helt nytt perspektiv. Varje besök är noggrant koreograferat – från ankomst i entrén till upplevelsen på toppen – där service, flöde och känsla är avgörande. Som servicemedarbetare och gästvärd blir du en central del av denna helhet. Du är inte bara en del av driften – du är en del av upplevelsen.”

På Gothenburg Views Instagram visar de upp gästernas besök ute i ”Glasboxen” på utsiktsplattformen 220 meter upp i Karlatornet. Foto: GOTHENBURG VIEW

Söker personal med rutin från hotell- och restaurang

Specifikationerna för att söka tjänsten är att man ska kunna svenska och engelska flytande, samt att det är meriterande om man talar fler språk. De söker gärna personal som tidigare jobbat med hotell- och restaurang, ser det som meriterande om man jobbat med kassa- och betalsystem samt har erfarenhet av att ha varit värd i samma bransch.

I annonsen beskriver man den personal som vore optimal för uppdraget:

”Vi söker dig som är naturligt varm, välkomnande och har en stark känsla för service. Du känner dig trygg i mötet med människor och har hög social kompetens, samtidigt som du är professionell både i ditt bemötande och i hur du representerar verksamheten. Du är lösningsorienterad, handlingskraftig och trivs i en miljö där tempot stundtals är högt utan att tappa struktur eller kvalitet. Med positiv energi bidrar du till stämningen omkring dig och har en stolthet i att få representera både ett landmärke och en helt ny destination i Göteborg.”

Här går Oliver ner på ett knä och skapar Göteborgs högsta frieri någonsin – på utsiktsdäcket av Karlatornet (läs mer här). Foto: PRIVAT

Så här beskriver ”Gothenburg view” sin utsiktsplattform:
På våning 69 i Karlatornet, 220 meter över marken, hittar du Glasboxen – den ikoniska glasplattformen. Här får du möjlighet att bokstavligen kliva ut över Göteborg och uppleva staden från ett perspektiv som få tidigare sett. Glasboxen är byggd helt i glas och skjuter ut från byggnaden högt ovanför stadens takåsar. Under fötterna finns inget annat än transparent glas och 220 meter luft. Kombinationen av höjd, utsikt och känslan av att stå “svävande” över staden gör upplevelsen både nervkittlande och oförglömlig.

Anställningarna är visstidsanställningar 22/6 till 31/8, med ”möjlighet till förlängning” enligt HRF (hotel- och restaurang)-avtalet. Se jobbannonsen här.

Redaktionen
tips@helahisingen.se

Foto:
Gothenburg View (Instagram)/Privat/HelaHisingen.se

Fakta: Karlatornet

Ursprungligen var Karlatornet var ett projekt av bygg- och fastighetsbolaget Serneke. Serneke, som grundades av sin namne Ola Serneke, såldes sedan till fastighetsbolaget Doxa som därmed även blev huvudägare av Karlatornet. Dock hade ett avtal ingåtts med fastighetsbolaget Balder om att köpa in sig i Karlatornet vilket gör även dem till en stor ägare av fastigheten, även om Sernekes nya ägare Doxa är ansvarig för den fortsatta utvecklingen av området Karlastaden kring skyskrapan.

HÖJD: 245 meter (Nordens högsta byggnad). Ursprungligen planerades den att bli 266 meter, men det justerades efter hand ner 21 meter.
VÅNINGAR: 74 våningar och därmed Nordens högsta hus.
UTSIKTSPLATTFORMEN: I en glasbox (med glasgolv) på 69e våningen 220 meter upp i luften kan man se de bästa utsikterna av Göteborg som går att få, i alla fall på moln- och dimfria dagar.
LÄGENHETER: 594 lägenheter.
PÅLNING: Hela tornet vilar på 58 stycken grävpålar som var och en är två meter i diameter och är platsgjutna. De sträcker sig mellan 40-70 meter ner genom lera och är förankrade i berget.
BOTTENPLATTAN: Karlatornets bottenplatta är 32×32 meter stor, 3,75 m hög och har en volym på ca 4 000 m3 armerad betong vilket ger en totalvikt på cirka 10 miljoner kg.
KLAR: Planen är att tornet ska stå klart under 2022.
ARKITEKT: Skidmore, Owings & Merrill som ritat Karlatornet ligger bakom några av världens högsta och mest spektakulära byggnader, t ex Burj Khalifa i Dubai och One World Trade Center i New York.
BYGGHERRE: Serneke Bygg.

LÄS MER:

LÄS MER:

LÄS MER:

LÄS MER:

LÄS MER: