Skarmavbild-2025-05-09-kl.-14.23.35-1024x575

Nu är det dags för nästa omläggning av kollektivtrafiken på Hisingen. När vinterns nya tidtabell införs i mitten av december kommer resenärer kring Backaplan, Kville, Lindholmen, Sannegården, Eriksberg, Tolered och Wieselgrensplatsen märka av ett flertal nyheter. Dels slopas en linje medan flera andra förändrar färdväg och förlängs.

I samband med tidtabellskiftet i december genomförs en lång rad förändringar av kollektivtrafiken på och från Hisingen. De mest uppmärksammade och omdiskuterade har varit hur 16-bussen slopas när Norra Älvstranden får spårvägstrafik fram till Lindholmen och att tre hållplatser på spårvagnslinje 5 tas bort permanent, dock på fastlandssidan.

Senast 2023 skedde en större omläggning av busstrafiken på Hisingen, vilket skapade stor ilska mot Västtrafik.

Men ännu fler förändringar sker alltså nu i vinter, men som inte rönt samma uppmärksamhet i vare sig traditionella eller sociala medier. Bland dessa är att busslinje 31 – en av de äldsta busslinjerna på Hisingen – slopas helt. Tidigare gick bussen från Hisings Backa (länge via Lillhagsvägen, senare via Bällskärsvägen) in mot Brunnsbo eller centrala Hisingen men har på senare år trafikerat sträckan Hjalmar Brantingsplatsen-Eketrägatan med en färdväg via Lindholmen, Bjurslätt och Tolered. Den har alltså kopplat ihop ett flertal områden längs Björlandavägen med bland annat Lindholmens utbildningscentrum och Lindholmen Science Park.

Varför tas buss 31 bort?
— Från och med tidtabellsskiftet den 14 december ersätts linje 31 till stora delar av linje 44. Det finns flera orsaker till det. En av dem har att göra med bygget av spårväg till Brunnsbo, vilket kommer ha stor påverkan på Hjalmar Brantingsplatsen där vi inte längre kommer kunna vända några bussar framöver, som vi gör idag. Två av de linjer som vänder där idag är just linje 31 och 44. Nu kommer linje 44 istället köra igenom Hjalmar Brantingsplatsen. En annan anledning är att det ofta är trångt ombord på linje 25 på sträckan Bjurslätt och Hjalmar Brantingsplatsen, då kan linje 44 avlasta den, säger Magnus Hagård, utvecklingsledare på Västtrafik.

Vilka blir alternativen för resenärer som bor/verkar längs 31:ans sträckning?
— Linje 31 ersätts till stora delar av linje 44 som förlängs från Hjalmar Brantingsplatsen och kör samma väg som linje 25 till Bjurslättsliden och därefter via Svartedahlsgatan till Eketrägatan. Samtidigt dras hållplatsen Vendernas gata in på grund av lågt resande, säger Magnus Haglund.

Sträckan mellan Wieselgrensplatsen till Pumpgatan via Ramberget och Nordviksgatan ersätts av linjerna 35 och 37, som får nya körvägar. De kan inte heller längre vända på Hjalmar Brantingsplatsen som de gör i dag. Linje 42 förlängs till Västra Eriksberg från Hjalmar Brantingsplatsen och ersätter linje 31 på delen Pumpgatan–Hjalmar Brantingsplatsen.

Vilka bussar ersätter resor till/från Lindholmen (dit både utbildningscentrum och Lindholmen Science Park med mera leder många Hisingsbor)? 
— Antingen kan man byta vid Wieselgrensplatsen till linje 35 och 37 eller åka med linje 19 eller 42 från Hjalmar Brantingsplatsen.

Buss 19 slutar köra genom Kvillestan – flyttas till Frihamnen

Samtidigt som dessa förändringar sker förändras även sträckan för buss 19 som de senaste åren kört från Hisings Backa, via Hjalmar Brantingsplatsen och Kvillestan vidare mot norra Lindholmen, Sannegården och Eriksberg. På grund av spårvägsbygget i Frihamnen och i Lindholmsallén har man stannat på tillfälliga hållplatser vid Regnbågsgatan (på baksidan av Götaverkens gamla huvudkontor) och Polstjärnegatan (i höjd med Max hamburgarrestaurang).

Vad händer med de tillfälliga busshållplatserna parallellt med Lindholmsallén där linje 19 och 99 kör i dag? För om dessa ska permanentas, vilket ni har varit inne på – när ska det byggas riktiga hållplatser här? 
— Det ska byggas riktiga hållplatser där, som du skriver. Tyvärr är det inte helt fastställt när det ska ske ännu så vi får be att återkomma. Från och med tidtabellsskiftet i december återgår linje 19 till att köra via Lindholmen–Frihamnsporten, säger Västtrafiks Magnus Haglund.

Vad är bakgrunden till att ni flyttar buss 19 från Kvillestan (hållplatserna Vågmästareplatsen och Madängsgatan)? För rrent spontant är ju känslan att det både bor och rör sig många fler människor i Kvillestan/Brämaregården än vad det gör i det mer ödsliga Frihamnen?
— Vad gäller linje 19 så är dagens sträckning en långvarig omläggning med hänsyn till byggnationen av ny spårväg i Lindholmsallén. För att lösa trafikeringen med linje 19 till Lindholmen och Pumpgatan behöver den köra via Frihamnen framöver, säger Magnus Haglund.

Den här förändringen görs som del av Västtrafiks löpande översyn av hållplatserna och busslinjerna. Det är alltså inget som politikerna i Västtrafiks styrelse beslutat, likt när hållplatserna längs spårvägslinje 5 slopats.

— Förändringen av linje 19 ingår som en trafikomläggning inom vår verksamhet, något vi gör löpande på många håll utan styrelsebeslut, säger Haglund.

Förberedelser inför ombyggnaden av Hjalmar Brantingsplatsen

På samma sträcka där busslinje 19 trafikerat de senaste åren (2023-2025) kommer enbart buss 99 att trafikera från och med i vinter. Men eftersom motiveringen till varför buss 31 slopas i alla fall delvis beror på att bussar framöver inte kommer kunna vända på Hjalmar Brantingsplatsen för att detta område ska byggas om inom projektet ”Framtidens Backaplan”.

Innebär det att även buss 99 kommer få en annan ändhållplats inom kort?
— Linje 99 kommer inte får några förändringar i sin linjesträckning nu till december, utan den fortsätter vända på Hjalmar Brantingsplatsen. Vi tittar på framtida lösningar för den som vi hoppas kunna presentera i vår Trafikplan för 2027. Men just nu finns inga konkreta förslag färdiga, säger Magnus Haglund och fortsätter:
— Arbetena som ska ske på Hjalmar Brantingsplatsen kommer inte att inledas redan i december men vi gör förändringar på flera linjer, som linje 31, redan nu som en förebyggande åtgärd inför det framtida arbetet.

Med andra ord lär fler förändringar av kollektivtrafiken som går till eller passerar Hjalmar Brantingsplatsen ske under de kommande åren. Den kommande ombyggnaden av Backavägen – som knyter ihop Brunnsbo med Backaplan – och ombyggnaderna kring Kvillemotet, nya Brunnsbotorget och Brunnsbo station lär även påverka framtida omläggningar av kollektivtrafiken i området.

När kan det bli aktuellt att en spårvagnslinje ska gå från Lindholmen till övriga Hisingen? Tanken är ju på sikt att Brunnsbo-Linné ska koppla ihop Hjalmar Brantingsplatsen med Lindholmen (och vidare på bägge riktningarna mot Brunnsbo och Majorna) men med den lösning som valts från december 2025 innebär att spårvagnslinjerna som ska trafikera den nya rälsen går från Hisingen till centrum. Men Hisingen till Hisingen får vänta till, ja när? 
— Som sagt kommer det på sikt bli spårväg mellan Brunnsbo och Lindholmen, sedan vidare till Stigberget under Göta älv. Som det ser ut nu finns inga planer på spårvagnslinjer som bara trafikerar Hisingen, säger Magnus Hagård, utvecklingsledare på Västtrafik.

Markus Hankins
markus@helahisingen.se

LÄS MER:

LÄS MER: